3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ

2019 Dünya Engelliler Günü teması, “Engelli bireylerin katılımlarının ve 2030 kalkınma gündemi içinde yer almalarının sağlanması” olarak belirlenmiş bulunuyor. Tema, engelli bireylerin 2030 planı doğrultusunda güçlendirilmeleri ve tüm bireylerle eşit şartlara kavuşturulmaları üzerine odaklanıyor. 

3 Aralık benim için; çocuklarım, anne babalar ve umut demek…

Konuşmanın ötesinde uygulama demek. Farklılıkları olan bireylerin toplum hizmetlerine ulaşabilmesi demek. Yani çocuklarımızın istediği okulda eğitim alabilmesi, bahçede arkadaşlarıyla oynayabilmesi, onlarla el ele tutuşabilmesi demek.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü bir kutlama değil, farklılıkları anlayıp toplumu bilinçlendirme ve yapabilecekleriyle ilgili harekete geçme günüdür. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü; farklı gelişen bireylerin varlığını kabul etme ve önce sağlık, eğitim, güvenlik, erişilebilirlik gibi konuların gündeme getirilerek, sonraki günlerde bu konuların takibinin yapılarak önleyici ve kapsayıcı tedbirlerin alındığı gündür. 

Toplumsal olarak hepimizi ilgilendiren farklılıklar konusunda, yasal ve kurumsal yaptırımlar dışında bireysel olarak da yapılabilecekler konusuna dikkat çekmek gerekmektedir.

Her çocuk ya da birey önemlidir ve toplumda bütün bireylerle eşit haklara sahiptir. Buradan yola çıkarak ben bir eğitimci olarak bütün çocuklara ulaşılabilir ve gelişimleri desteklenebilir anlayışıyla yaklaşıyorum. Aynı zamanda böyle zor bir durumla karşılaşan anne babalara da gerekli destek verilerek onları tekrar hayata kazandırmanın mümkün olacağını düşünüyorum. Somut olarak konuyla ilgili yaptığımız eğitim uygulamaları düşüncelerimizi kanıtlamaktadır.

Bu bağlamda çocuklarımızın yapabildiklerini ve başarılarını sizlerle paylaşarak umutlarımızın çoğalmasını diliyorum.

Bu yıl 3 Aralık 2019 Dünya Engelliler Gününün farklılıkları anlama ve gerekli düzenlemeleri yapma konusunda istekli bir toplum olma bilincinin yaratıldığı başlangıçlar olmasını diliyorum. 

                                             Engelsiz Yaşama Derneği Başkanı          

                                                                                          Gönül  GÜRSOY

0 yorumlar

Yorum Gönder

Bu gönderiye dair yorumda mı bulunmak istiyorsunuz?
Aşağıdaki formu doldurarak yorumunuzu paylaşabilirsiniz, teşekkür ederiz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir