3 Aralık Engelliler Günü

Gönül Gürsoy EyDER Başkanı

Gönül Gürsoy
Engelsiz Yaşama Derneği Başkanı

3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ

“Dünya Engelliler Günü “Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 1992 yılında kabul ve ilan edilmiştir. Bugünün anısına yapılan etkinlikler,engelli bireylerin ve toplumun, politik, sosyal, ekonomik ve kültürel alanlarda bireylerin yaşamlarıyla ilgili farkındalıklarını arttırmayı amaçlamıştır.

BM ,Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri kapsamında 2018 yılı 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün teması “Engelli Bireyleri Güçlendirmek, Kapsayıcılığı ve Eşitliği Sağlamak” konularını öne çıkarmıştır. Kapsayıcı, adil ve sürdürülebilir bir kalkınma için engelli bireylerin güçlendirilmesine odaklanılmıştır.

Ayrıca BM, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri, kapsamında 2030 yılı Gündemi nde “kimseyi geride bırakma ma”sözüyle, herkes için daha iyi ve daha sürdürülebilir bir geleceğe ulaşmak için çeşitli toplumsal konularda karşılaştığımız küresel sorunları ve çözüm yollarını ele alıyor.

Bu sorunların üstesinden gelebilmek için, kapsayıcı, erişilebilir, kullanılabilir tesislere, teknolojilere, altyapıya, hizmetlere ve ürünlere ihtiyaç olduğunu söylüyor.

Bu amaçlar çerçevesinde Ülkemizde de;
Herkes için eşitliği sağlayacak ekonomik ve yenilikçi çözümler tasarlamak, geliştirmek ve uygulamak için kamusal ve sosyal alanlarda STK larla işbirliği yaparak,engelliler için toplumsal sorumluluklarımızı yerine getirmek öncelikli hedeflerimiz arasında yerini almalıdır.

Bu anlamlı ve özel günde,bu yılın temasına uygun,Ülkemizde ve bütün dünyada fiziksel ve kültürel engelleri kaldırmamıza, entegre toplumlar oluşturmamıza ve kimseyi geride bırakmayacak fırsatları yaratmamıza destek çağrısı yapıyoruz.

Bugünün anılmasına ve farkındalık yaratılmasına katkı sunan herkese teşekkürlerimizi iletiyor, engelli bireylere ve ailelerine sevgi ve saygılarımızı iletiyoruz.

Engelsiz Yaşama Dernek Başkanı
Gönül Gürsoy

0 Yorumlar

Yorum Gönder

Bu gönderiye dair yorumda mı bulunmak istiyorsunuz?
Aşağıdan yorumunuzu paylaşabilirsiniz, teşekkür ederiz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir