Engelsiz Yaşama Derneği (Ey-Der) ve Türk Telekom’un birlikte yürüttüğü “Okulumda Günışığı Projesi”ne dahil olup, “Az gören eğitimi” alan Çağla Kıcır ve Furkan Haktanır, eğitimler sonucunda görme yetilerini artırdı.

Günışığı Projesi, Ey-Der  ve Türk Telekom ve tarafından hazırlanıp uygulanan, görme oranı yüzde 1 ila yüzde 10 olan ve yasal olarak “görme engelli” kabul edilen çocukların eğitsel rehabilitasyonunu içeren sosyal bir proje olarak tanımlanıyor. Altındağ Muammer Şahin Ortaokulu’nda öğrenim gören 14 yaşındaki Çağla Kıcır ve 13 yaşındaki Furkan Haktanır, “Okulumda Günışığı Projesi” ile aldıkları eğitimler sayesinde görme yetilerini geliştirmeyi başardı. Ey-Der Yönetim Kurulu Üyesi Kemal Binici, işlevsel görme değerlendirmesi ve görme ölçümlerinin ardından çalışmalara başladıklarını söyledi. Çocukların görme alanlarının birbirinden farklı olduğunu ve az olan görme yetilerini daha iyi kullanmalarını sağlamayı amaçladıklarını belirten Binici, “Göz egzersizleri yapmaya başlıyoruz ve mutlaka spor, müzik ve görsel sanatlar gibi yan becerileri de birlikte yürütüyoruz. Çağla’nın müzikal yeteneği ön plana çıktı. Furkan da eğitimlerden sonra arkadaşlarıyla dışarıda futbol oynayıp daha rahat hareket edebiliyor. Amacımız, onların sosyal yaşamlarını daha iyi geçirmelerine katkı sağlamak” diye konuştu.

İDOLÜM OPERACI GARIGULLINA

Eğitimlere katılan Çağla Kıcır, piyano çalmayı öğrendiğini ve proje sayesinde 18 punto üzerinden okuma yaparak, yazma becerisini de geliştirdiğini ifade etti. Kıcır, aile ve okul hayatında büyük bir değişim yaşadığını belirterek, şöyle devam etti:

“Az görmek bence özel bir şey. Bu yüzden de beni heyecanlandırıyor. İlk başlarda insan kabullenemiyor ama sonradan alışıyorsunuz. Mesela ben az görüyorum ama yeteneklerim çok. Önemli olan da bu yetenekleri işlevsel hale getirebilmek. ‘Müzik benim aldığım nefes, yaşam tarzım’ diyebilirim. Uluslararası genç yetenekler yarışmasına katılacağım. Hedefim çok çalışarak güzel yerlere gelmek. İdolüm, Rus opera sanatçısı Aida Garifullina. Operacıları çok seviyorum.”

HEDEFİM MATEMATİK ÖĞRETMENLİĞİ

Eğitimlerle görme yetisini geliştiren 8’inci sınıf öğrencisi Furkan Haktanır ise arkadaşlarıyla güzel dostluklar kurduğunu ve tüm arkadaşlarının okul içinde kendisine yardımcı olduğunu söyledi. Haktanır, eğitimlerle okuldaki başarısının da arttığını ve sosyalleştiğini ifade ederek, “Ders çalışma dışında koşmak ve futbol oynamak gibi aktivitelerim de oldu. Ama ben genellikle ders çalışmak istiyorum. Eğitimlerden sonra, yürürken veya bir iş yaparken daha rahat ettim. Hedefim matematik öğretmeni olmak” dedi.

Az Gören Eğitimi hakkındaburadan bilgi edinebilirsiniz.

1 yorum

Yorum Gönder

Bu gönderiye dair yorumda mı bulunmak istiyorsunuz?
Aşağıdaki formu doldurarak yorumunuzu paylaşabilirsiniz, teşekkür ederiz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir