Engelsiz Yaşama Derneği (Ey-Der) ve Gönül Turgut Bireysel Eğitim Danışmanlığı tarafından geliştirilen, Avea‘nın desteğiyle hayata geçirilen, çok az görme yeteneği olan 0-6 yaş aralığındaki çocuklara yönelik erken müdahale eğitimini öngören “Günışığı Projesi“, Four Seasons Bosphorus Otel’de tanıtıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, toplantıda, yüzde 1 de olsa görme kalıntısı bulunan görme engelli çocukların erken müdahale eğitimiyle hayatlarına engelsiz olarak devam etmesine imkan sağlayabilecek hayırlı bir girişime katkı sunmaktan memnuniyet duyduğunu söyledi.

Erdoğan, şöyle devam etti:

“Bazen toplum olarak yeterince duyarlı davranamadığımızı görüyor ve üzülüyorum. Mesela, engelliler için ayrılmış otopark alanlarını ya da geçitleri bilinçsizce işgal edebiliyoruz. Lütfen engelli vatandaşlarımızın haklarına saygı gösterelim ve onlara ikinci bir engel daha çıkarmayalım. Onlara bu imkanları sunmak ne jest ne lütuftur. Bu, onların en temel hakkıdır. Tüm toplumsal haklardan, eşit olarak yararlanabilmeleri için şart olan adaletin gereğidir. Onlara sunulan bu hizmeti kullanmalarına engel olmak ise, bizim insanlığımızla ilgili bir sorundur. Sahip olduğumuz nimetlerin, hepimize emanet olduğunun bilincinde olarak, biraz empati yapmak durumundayız.”

Devletin son 12 yılda kamuda engelli istihdamını 5 binden, 32 bine çıkardığını, engellilerin hizmet alımını kolaylaştıran ve önceleyen önemli adımlar attığını, 1500 maddelik engelliler hukuku oluşturduğunu hatırlatan Erdoğan, devletin yaptıklarının tek başına yeterli olmadığının altını çizdi.

“Ortak girişimlere ihtiyaç var” 

Erdoğan, Türkiye’de nüfusun yüzde 12’sine tekabül eden 8 milyondan fazla engelli vatandaş bulunduğunu, dünyada nüfusun ise yüzde 15’inin yani 1 milyardan fazlasının engelli olduğunu aktardı.

Bu rakamların kendilerine önemli bir gerçeği gösterdiğini aktaran Erdoğan, “Dünyada sağlıklı, huzurlu ve dayanışma içinde bir toplumsal yaşam istiyorsak, engelli kardeşlerimize de, fırsat eşitliği sunmak durumundayız. Mimaride, ulaşımda, istihdam politikalarında, engelli dostu bir pratiğe ve özel sektörün, medyanın, sivil toplumun ortak girişimlerine ihtiyaç var” diye konuştu.

Erdoğan, 100 çocukla başlayan eğitim projesinin ilerleyen günlerde yine Avea‘nın katkılarıyla daha çok çocuğa ulaşmasını dileyerek, Avea’dan engellilerin hayatını kolaylaştıracak yeni projeler beklediğini aktardı.

Toplantı sonunda görme kalıntısı olan çocuklar, yaptıkları tabloyu Erdoğan’a hediye etti.

Anadolu Ajansı, 20 Nisan 2015

0 yorumlar

Yorum Gönder

Bu gönderiye dair yorumda mı bulunmak istiyorsunuz?
Aşağıdaki formu doldurarak yorumunuzu paylaşabilirsiniz, teşekkür ederiz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir